MROCZKI ; JASTRZĘBIE MROCZKI
W źródłach historycznych XVI – XIX w. te dwie nazwy występują wymiennie.
Wieś powstała na początku XVI w. z podziału zaścianka szlacheckiego Jastrzębie (zaścianek Jastrzębie odnotowano w 1418 roku w parafii Łuków). Podział zaścianka przebiegał w trzech etapach: jeszcze w XV w odłączyły się Łupiny i Tworki, w 1507 roku Mroczki i Śmiary a w 1531 roku Daćbogi i Pluty.
Według „Słownika historyczno – geograficznego ziem polskich w średniowieczu” w 1531 roku Mroczki były małą wioską szlachty zagrodowej mającą ¾ łana ziemi a w 1564 roku miały już 4 łany ziemi (tzw. mały łan miał ok. 17 ha).
Szlachta zagrodowa (inaczej zaściankowa) od włościan odróżniała się:
-prawem głosu na sejmach i sejmikach
-wyłącznym prawem posiadania ziemi
-dziedzicznym prawem sądzenia swoich poddanych (nawet jeśli w danym pokoleniu ich nie miała)
-wyłącznym prawem obejmowania godności kościelnych
-wyłącznym prawem do starania się o urzędy i tytuły honorowe nadawane przez króla i sejm
-prawem osobistego udziału w wyborze króla
-przywilejami sądowymi i ekonomicznymi
-tradycjami rodzinnymi oraz posiadaniem herbu
Szlachtę zaściankową wyróżniał patriotyzm, religijność, wielkie przywiązanie do tradycji rycerskich i do ziemi.
Mimo że zaścianek Jastrzębie uległ podziałowi często w dokumentach występuje jako całość.
Na przykład w 1678 r po wizytacji parafii Domanice odnotowano: „ villae sex dictate Jastrzębie”. Należy rozumieć że pod tym określeniem kryły się części wsi Jastrzębie zwane : Mroczki, Daćbogi, Łupiny, Śmiary, Pluty i Tworki.
Zaścianek leżał na uboczu szlaków komunikacyjnych nie był więc narażony na przemarsze czy starcia wojsk w burzliwym XVII w.
Liczny podobno był udział mieszkańców Mroczek w powstaniu styczniowym miało ono charakter walk partyzanckich i wielce prawdopodobne jest że mogli być w oddziale ks. St. Brzóski. W literaturze hist. wymienia się dwóch uczestników powstania z nazwiska Józefa Borkowskiego który walczył w oddziale Lewandowskiego i Andrzeja Jastrzębskiego – Puszcza.. Idąc do powstania mieszkańcy wsi postawili na rozstajach dróg krzyż z lancą (przeniesiony w inne miejsce stoi do dziś).
W Mroczkach podczas powstania styczniowego w 1863 r. stacjonowała rosyjska ( carska) 8 kompania 2 batalionu kostromskiego pułku piechoty.
W drugiej połowie XIX w. obok zmian w sposobie gospodarowania na ziemi ( koń, metalowy pług) pojawiają się we wsi zajęcia pozarolnicze: karczma ( w latach 1853 – 1857 prowadzona przez Jana Domańskiego), kużnia ( właściciel Józef Witkowski 1860 r , Ignacy Leśkiewicz w 1915r.) tartak parowy prowadzony przez Żydów.
Według „Słownika geograficznego Królestwa Polskiego oraz innych krajów słowiańskich” Mroczki w 1827 roku miały 31 domów i 164 mieszkańców , na początku XX wieku 37 domów , 188 mieszkańców i 1306 morg ziemi,
W czasie II wojny światowej ludności wsi brała aktywny udział w ruchu oporu walcząc w oddziałach partyzanckich ( których miejscem schronienia były m.in. lasy Jata) lub materialnie wspierając partyzantów.
opracowała Irena Oknińska