W dniach 25 i 26 maja odbyła się pielgrzymka dzieci pierwszo-komunijnych z naszej parafii do Lichenia, zorganizowana przez ks. proboszcza Sławomira Groszka.
W autokarze znalazło się kilka wolnych miejsc, które zostały chętnie wykorzystane przez inne osoby pragnące odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po drodze odwiedziliśmy Niepokalanów – obejrzeliśmy Panoramę Tysiąclecia a pod koniec podróży las grąbliński gdzie Matka Boża objawiła się Mikołajowi Sikatce.Wejście do lasu z obszernego parkingu z domem pielgrzyma wiedzie efektowną kładką wybudowaną nad szosą by pielgrzymi nie paraliżowali ruchu drogowego.Tu zwiedziliśmy kościół, drogę krzyżową i Kaplicę Objawień.Póżnym popołudniem dotarliśmy do miejsca zakwaterowania w domu pielgrzyma Arka. Resztę dnia staraliśmy się wykorzystać na rozpoznanie terenu i zwiedzanie celu podróży, a jest tam co zwiedzać.Oprócz bazyliki Matki Bożej Licheńskiej wybudowanej jako wotum narodu na 2000 rok w 150-tą rocznicę objawień,kościół Matki Boskiej Częstochowskiej, kościół św. Doroty, golgota, żródełko i wiele innych obiektów, kaplic, pomników, a cały rozległy teren (podobno 96 ha) jest jednym wielkim, pięknym ogrodem.Dzień skończyliśmy apelem w bazylice i procesją ze świecami wokół placu.
Dzień następny to uroczysta msza św. w bazylice, przemarsz na kolanach wokół ołtarza z cudownym obrazem i zwiedzanie samej bazyliki: nawy głównej, podziemi i przejazd windą na taras widokowy z 27 piętra wieży.Chętni mogli”zdobyć” 36 piętro, ale piechotą.Około południa jeszcze zwiedzanie sanktuarium z przewodnikiem i … zbiórka w autokarze. Dla kogoś, kto był pierwszy raz to zbyt mało czasu. Zaleca się dłuższy pobyt a warunki są bardzo dobre. Pielgrzym i turysta znajdzie tu wszystko co niezbędne: miejsce modlitwy, spokój, nocleg, wyżywienie, sklepy z pamiątkami, księgarnie i wiele ciekawych miejsc do zwiedzania. W drodze powrotnej, w autokarze atmosfera integracji, za oknem krajobrazy Polski z licznymi generatorami wiatrowymi a przystanki w McDonald’s-ach.
Dla poszerzenia wiedzy o sanktuarium w Licheniu, o objawieniach Matki Bożej, o kulisach budowy bazyliki warto przeczytać książkę „Powołanie i służba” ks.Eugeniusza Makulskiego – budowniczego bazyliki i długoletniego kustosza sanktuarium.Poniżej kilka amatorskich zdjęć z wyjazdu.
Home » RELACJE Z WYDARZEŃ » Pielgrzymka do Lichenia